Desfiintarea judetelor si impartirea administrativa a Rominiei in regiuni revin din nou in discursul presedintelui Basescu. Seful statului si-a manifestat intentia de a demara discutiile cu partidele politice, astfel incit teritoriul sa fie restructurat pina in anul 2012. In acest sens a precizat ca „Tara, asa cum este organizata, nu poate stimula dezvoltarea. Avem decizii pe suprafete mult prea mici, ma refer la judete, si avem decizii extrem de greu de negociat. (…) Va trebui sa reorganizam administrativ tara pentru a permite investitiilor sa se deruleze”
























Lasă un răspuns