Tensiunea din triunghiul Roibu presa PCC a depasit granitele judetului Vilcea, cuprinzind si Argesul. In acest al doilea judet se repeta scenariul de la Vilcea: PCC publica comunicate de presa, Oltchim le dezminte si afirma ca „nemtii” sunt rauvoitori, presa incearca sa cistige bani de pe urma acestei situatii.Este greu de inteles cind se va opri acest carusel si care sunt motivele pentru care nimeni nu se da jos din tiribomba acuzatiilor. Practic, polemica Oltchim-PCC a ajuns cea mai agresiva si mai longeviva din Rominia ultimilor 20 de ani. Este de studiat daca vreodata de la aparitia ei presa din tara noastra a mai gazduit o polemica de asemenea amploare si durata intre doi agenti economici.Extinderea disputei in Arges aduce si un element de noutate. Dl Constantin Roibu declara, dupa stiinta noastra pentru prima oara, ca se simte amenintat:”Nu m-ar mira ca, in viitor, sa se ajunga inclusiv in situatia de a fi supus unor actiuni care implica violenta fizica”,le spune ziaristilor argeseni directorul general al Oltchim.De remarcat ca presa din Arges abia se acomodeaza cu scandalul si inca priveste cu mirare la acest fenomen cu care sora ei din Vilcea s-a obisnuit de multa vreme.Semnatura: C.P.
























Lasă un răspuns