Negocierile erau făcute pentru schimbarea lui Gigi Matei, independenţii erau convinşi, transfugii fezandaţi, dl Voicu se şi vedea salvatorul oraşului.
Manevra îi convenea de minune omului care face şi desface majorităţile în CJ şi CL.
Mircia Gutău avea tot interesul să-l scoată pe Gigi Matei de la Primărie, fiindcă alegerile sunt dintr-un tur şi primarul în funcţie are voturi din inerţie. În plus, ajuntându-i pe liberali, Gutău rămânea fidel principiilor sale de dreapta, iar cu un Eduard Vârlan interimar ar fi avut şi mai mari şanse să colaboreze cu Buican în 2016. Plus, plus, Romeo Rădulescu putea fi acuzat de colaboraţionism şi pierdea ultima şansa a reîntoarcerii.
Se miza pe tradare din partea lui Adi Panduraşu şi Liviu Boban, precum şi pe eventualul oportunism al lui Bogdan Costinescu. Cosmin Constantinescu, lăsat în ofsaid, ar fi trebuit să meargă după cum bătea vântul.
Ce e drept, suna destul de aiurea să schimbi primarul interimar în acest moment, când orașul e plin de șantiere asumate de Gigi Matei, iar unii consilieri au avut capul pe umeri și au luat în calcul și acest lucru.
Totuși, situație era încurcată, iar liberalii, cărora le place jocul, trăgeau nădejde să reușească.
O lege votată pe 20 mai a.c. , 115/ 2015, schimbă însă lucrurile deoarece prevede ca viceprimarii să nu poată fi schimbați decât cu două treimi din voturile consilierilor.
Ghinion.
Curat ghinion.
Legea, abia publicată în MO, a funcționat ca un chiuretaj, iar PNL a avortat puciul de la Primăria Rm. Vâlcea.

























Lasă un răspuns