Curtea Constituţională a decis, miercuri, că Ordonanţa de Urgenţă a Guvernului 55/2014 privind migraţia aleşilor locali este neconstituţională, fiind admisă astfel sesizarea parlamentarilor PNL. Decizia Curţii Constituţionale este general obligatorie şi va fi publicată în Monitorul Oficial.
Ordonanţa se va întoarce astfel în Parlament, urmând ca parlamentarii să decidă ce fac cu ea.
Vor urma o serie de efecte bizare cu privire la unele majorităţi din consiliile judeţene şi locale. Indpendenţii îşi pierd mandatul sau, cine ştie, vor fi obligaţi să se întoarcă în partidele de unde au plecat pentru diverse interese.

























Lasă un răspuns