Dragul meu politician corupt

Este normal ca DNA să cerceteze toate faptele de corupție, indiferent de vechimea lor.

Argumentul că un dosar nu trebuia lăsat să zacă șapte ani pentru a fi activat acum este corect dar insuficient pentru a închide la loc acel dosar.

Pe de altă parte, putem să acceptăm că, omenește vorbind, mulți dintre cei care sunt sau vor fi in închisoare pentru fapte vechi de corupție sunt victimele sistemului.

Fără să dea bani la partid nu ar fi supraviețuit în sistem. Fără să frecventeze localuri scumpe ar fi fost marginalizați. Fără vile și mașini de lux ar fi fost considerați niște proști. Fără șpagi pe linie ierarhică nu ar fi rezolvat unele chestiuni de interes public. Apoi, au mai fost nevestele care i-au pus să concureze unii cu alții pe tărâmul luxului, copiii care le-au adus aminte despre alți copii de bani gata, amantele care spuneam că au pretenții de la un om atât de valoros.

Dacă este adevărat că în fiecare individ zace dorința de a avea cât mai mult, dacă suntem de acord că nimeni nu este fără pată, atunci, putem admite că de unii corupți ne poate fi chiar milă.

Au greșit din lăcomie dar și de tâmpiți, fără să știe ce le va rezerva istoria într-o țară care părea sortită să le fie pradă.

Acum, zac în pușcării cu mintea făcută zob, fără să știe ce le va aduce viitorul, dacă vor fi executați silit ori nu, dacă navasta sau vreun asociat vor ajunge la ascunzătoarea banilor albi pentru zile negre, dacă amanta îi va aștepta iar copiii le vor mai spune tată după eliberare.

Pedeapsa e cu atât mai insuportabilă cu cât totul părea că se îndreaptă într-o direcție bună.

E cu un plus de durere fiindcă știu că există unii mult mai corupți care au scăpat și vor scăpa.

E cumplită deoarece ei nu mai știu să facă nimic, s-au deprofesionalizat.

Am o parte a sufletului în care îi urăsc și o alta în care îi compătimesc

Parafrazându-l pe Liiceanu, le dedic acest articol cu titlul Dragul meu politician corupt.

Nu insist, am vrut doar ca tema coruptului ca victimă a sistemului să rămână consemnată.

Istoria o va reține oricum.

În fotografie: Fostul primar al municipiului Rm. Vâlcea Emilian Frâncu și-a luat sacoșa și s-a predat la poliție. Acum, este deținut la Penitenciarul Colibași.

 

Distribuie:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Au furat toate partidele, dar numai unele au și trădat
Au furat toate partidele, dar numai unele au și trădat

Când un popor este nevoit să aleagă între bunăstare și onoare, dacă e un popor nobil, alege onoarea.   Adaug…

Organizația PNL Argeș a fost operată de unicul ei neuron
Organizația PNL Argeș a fost operată de unicul ei neuron

A făcut o mulțime de prostii Alina Gorghiu cât a fost președinta PNL Argeș, dar toate au fost în spiritul…

PSD Argeș: La mulți ani, Drapelului României! La mulți ani tuturor românilor!
PSD Argeș: La mulți ani, Drapelului României! La mulți ani tuturor românilor!

Astăzi sărbătorim Drapelul Național, unul dintre cele mai puternice simboluri ale identității și unității noastre. Tricolorul ne amintește de istoria…

Agresiune într-o stație peco din Slatina. Un bărbat de 31 de ani, reținut după mai…
Agresiune într-o stație peco din Slatina. Un bărbat de 31 de ani, reținut după mai…

Un caz petrecut la sfârșitul lunii mai în Slatina a fost clarificat de polițiști, după mai multe săptămâni de verificări…

Încă două străzi din Pitești au trecut printr-o transformare completă
Încă două străzi din Pitești au trecut printr-o transformare completă

Primăria Municipiului Pitești continuă investițiile în modernizarea infrastructurii rutiere, prin finalizarea și recepționarea lucrărilor executate pe strada Intrarea Despina Doamna…