Cred ca nimeni in tara asta si mai ales nimeni din Vilcea nu se astepta ca Marius Petcu sa fie eliberat. Vorbesc despre Vilcea pentru ca Mirciea Gutau e la inchisoare desi nici nu a pus mina pe bani, nici nu exista inregistrari care sa demonstreze ca a primit mita. Poate ca au dreptate si cei care spun ca Marius Petcu este finul lui Miron Mitrea si nasul deputatului PSD Mugurel Surupaceanu, prieten cu Ponta. In plus, sotul judecatoarei Anca Alexandrescu, cea care a dispus eliberarea lui Petcu, lucreaza pentru Dumitru Bucsaru, prieten apropiat al lui Mitrea.O fi, nu o fi asa, dar daca te cheama Petre Scrieciu, innebunesti, te impusti, emigrezi, oricum cu greu mai poti ramine om normal. Adica sa ii dai nenorocitului, ani de zile, cite 20 de mii pe luna, plus o vila si sa-l vezi liber, asta e de domeniul absurdului.Desigur, pentru asta trebuie sa crezi ca Petre Scrieciu nu a fost de coniventa cu procurorii care sa fi fost la rindul lor de coniventa cu puterea. Dincolo de legaturile care se pot face cu dosarul Ciogescu, intuitia imi spune ca Petre Scrieciu ajusese la exasperare, iar justitia romina ii da nu o palma, ci un brinci in prapastie.Nimeni nu a observat un lucru si anume ca Petre Scrieciu este un om cu frica lui Dumnezeu, avind duhovnic, frecventind minastirile si chiar ajutindu-le cu bani. Parca as crede ca un asemenea fel de om nu minte intr-o situatie atit de grava. Spun asta fiindca pe intuitie am ajuns sa ne bazam in ziua de azi, in asemenea cazuri, nu pe judecatori.Vom vedea ce va fi la recurs.
























Lasă un răspuns