Luni, 10 noiembrie, prefectul Mihai Oprescu a primit vizita delegației condusă de Excelența Sa Doamna Anneli Lindahl-Kenny, Ambasadorul Suediei la București. Cu acest prilej s-a abordat problematica persoanelor de etnie romă din țara noastră și din străinătate.
La întâlnire au participat reprezentanți ai unor ONG-uri din Suedia și primării din localitățile Micești, Malureni și Merișani. În urma discuțiilor, au fost stabilite coordonatele unor viitoare proiecte pe care Instituția Prefectului să le coordoneze în calitate de partener și care vizează 4 linii de intervenție pentru persoanele de etnie romă: educație, sănătate, crearea de locuri de muncă și reglementări funciare.
























Lasă un răspuns