Se vinde Oltchim, la comanda FMI, iar in Vilcea nimic nu va mai fi ce a fost.Practic, acest judet va cunoaste abia incepind din vara lui 2012, cind probabil se va face transferul actiunilor statului catre noul proprietar, ce inseamna capitalismul. Un Oltchim privat va oferi un alt model de gindire si relationare, de munca si imagine.Multi angajati si familiile lor vor invata ce inseamna performanta, vor incerca sa fie oameni noi pentru vremuri noi. Politicienii vor avea o alta abordare, mai putin prietenoasa fata de noii manageri dar mai corecta si mai profesionista. Administratia locala va fi nevoita sa isi schimbe si ea atitudinea, raportindu-se mai nuantat si mai aplicat la problemele pe care Oltchim le va ridica din acel moment. Presa locala va suferi un proces rapid de curatire si modernizare, de profesionalizare in stil occidental.Vor fi schimbari si vor fi suferinte. Cert este insa ca nu vor mai fi ingerinte nedorite in campaniile electorale si este posibil sa asistam la o schimbare a clasei politice locale, cei care au progresat pe baza relatiilor informale cu Constantin Roibu fiind obligati sa faca pasul inapoi. In mod sigur vor fi avantajati politicienii, jurnalistii, oamenii de afaceri care vor sti sa prezinte noii administratii o infatisare cu adevarat serioasa si democratica. Relatiile de comunicare vor fi altele, mai dense, mai solicitante si mai echilibrate.Desigur, va exista si o senzatie de instrainare, dar ea va fi compensata prin faptul ca se va termina cu improvizatie si tigania, cu minciuna si ingerintele in viata publica, cu hotia si pilele, cu toata nebunia care a facut ca Vilcea sa fie o zona stranie a acestei tari.Se va vinde Oltchim si abia atunci la Vilcea se va incheia revolutia.
























Lasă un răspuns