Am vrut sa mai fac o data un interviu ca in vremurile bune si nu ma refer aici la perioada comunista, ci la inceputurile presei de dupa 1989 dar nu prea imi gaseam omul. De curind, am avut certitudinea ca l-am gasit in persoana lui Marian Diaconescu, directorul de la Hidroelectrica, sucursala Vilcea. Iata interviul:Domnule director Marian Diaconescu, cind v-am cunoscut, am fost surprins de pasiunea cu care vorbiti despre hidrocentrale. Sincer, nu mi-as fi imaginat niciodata, mai ales acum, in capitalism, ca despre niste baraje si turbine se poate discuta cu atita bucurie. Mi-am propus atunci sa treaca acel moment, sa reflectez asupra lui, apoi sa va intreb de ce, de unde, pentru ce atita patos fata de meseria pe care o aveti ?Vorbesc cu pasiune despre meseria pe care o practic deoarece ma reprezinta, ma defineste, ma implineste ca inginer si ca om.De asemenea sentimentul de satisfactie generat de
























Lasă un răspuns