Seful de la Medicina Legala sustine ca are nevoie de o masina care sa depisteze rapid ce droguri consuma viii sau ce droguri au consumat mortii. Masina ar costa cam trei sute de mii de euro, bani pe care Dan Manu vrea sa-i stringa prin efortul comunitatii si al administratiei locale. Eu unul il sustin pe doctorul Dan Manu, ba chiar sint dispus sa fac si o donatie, dar cu o conditie: primul subiect care va fi supus masinariei sa fie Cosmin Nicolae, de la Curierul zilei, care scrie atit de prost, incit poti sa-l banuiesti ca baga in vena sau ca fumeaza te miri ce iarba!Ca o culme a subtilitatii, Cosmin Nicolae asta iti lasa impresia ca e drogat, tocmai atunci cind ii citesti articolul de azi despre un drogat, articol intitulat, spre uimirea si stupefactia generala, Organele interne cresc de 10 ori. Pe scurt, un pitestean, despre care se crede ca ar fi fost consumator de heroina si mai apoi de etnobotanice, moare la spital, cei competenti abtinindu-se sa precizeze cauza mortii. In schimb Curierul scrie cu aplomb ca ala a murit din cauza drogurilor.Doctorul Dan Manu l-a autopsiat, dar, neavind la indemina masinaria despre care vorbiram, nu a putut sa precizeze cauza mortii si nici ce substante interzise s-ar gasi in cadavru. A constatat numai o deteriorare grava a organelor interne si o inzecire a volumului splinei, fiind vorba adica de splenomegalie.Acum, Cosmin Nicolae vine si scrie ca organele interne cresc de 10 ori, lasindu-i pe nedrogati sa inteleaga ca ar fi vorba de inima, plamini, ficat, stomac si ce s-o mai gasi prin corpul omenesc, desi, cum vazuram, e vorba doar de splina. Chiar si asa, chestia este senzationala, avind in vedere ca o splina sanatoasa cintareste 150 200 de grame si are marimea unui pumn.Oricarui om care nu se drogheaza i s-ar parea imposibil ca TOATE organele interne sa-si mareasca volumul de zece ori si s-ar intreba, ba, dar unde dracu incap toate? si nu ar sti ce sa raspunda.Nicolae si ceilalti prosti care au dat titlul la pagina intii nu s-au intrebat. Ei au luat splina lui Manu si au aplicat procedeul si celorlalte blohotai, reusind sa creeze o minune anatomo-patologica demna de cartea recordurilor sau de antologia idioteniilor din presa locala.In Avatarul lui Cameron este o scena in care seful coloniei de pe Pandora ii intreaba pe unii: oameni buni, ce dracu ati fumat voi pe acolo?, atunci cind astia ii povestesc nu stiu ce minuni incredibile vazusera ei prin padure.Cred ca e cazul ca doctorul Manu, ale carui explicatii au fost grav deformate, sa dea telefon sau sa se duca in persoana la Curierul si sa intrebe: oameni buni, ce dracu fumati voi pe aici?Pina atunci, repet, sint dispus sa fac o donatie, dar numai daca si doctorul Dan Manu promite sa faca safteaua masinariei cu Cosmin Nicolae.
























Lasă un răspuns