Menu

Elevii vâlceni de gimnaziu și liceu, medaliați la Olimpiada Națională de Informatică 2019

f_350_200_16777215_00_images_6news335_andra_bica_1.jpg

 

 

 

 

 

 

La Olimpiada Națională de Informatică - 2019, desfășurată la București pentru elevii de gimnaziu și la Suceava pentru elevii de liceu, Județul Vâlcea a fost reprezentat de 14 elevi.

Aceștia au demonstrat din plin că dețin aptitudini în domeniul informaticii prin rezultatele deosebite obținute în cadrul competiției:

1. Secțiunea Gimnaziu:

Medalie de bronz – Dobre Darius-Adrian, clasa a V-a, Colegiul Național de Informatică "Matei Basarab" Râmnicu Vâlcea, profesor îndrumător Grecea Violeta

2. Secțiunea Liceu:

Medalie de bronz - Deaconescu Sabin Mario, clasa a IX-a, Colegiul Național "Mircea cel Bătrân" Râmnicu Vâlcea, profesori îndrumători: Haller Antonia, Mlisan Mirela;
Medalie de argint - Oprea Mihai Adrian, clasa a X-a, Colegiul Național "Mircea cel Bătrân" Râmnicu Vâlcea, profesori îndrumători: Mlisan Mirela, Dumitrescu Ovidiu;
Medalie de bronz - Gheorghe Marius Cătălin, clasa a X-a, Colegiul Național "Mircea cel Bătrân" Râmnicu Vâlcea, profesori îndrumători: Mlisan Mirela, Dumitrescu Ovidiu;
Medalie de bronz - Dimitriu Andrei Dragoș, clasa a X-a, Colegiul Național "Mircea cel Bătrân" Râmnicu Vâlcea, profesori îndrumători: Mlisan Mirela, Dumitrescu Ovidiu;
Medalie de bronz - Oprescu Teodor-Gabriel, clasa a XI-a, Colegiul Național "Mircea cel Bătrân" Râmnicu Vâlcea, profesori îndrumători: Loghin Mălina, Arișanu Ana-Maria.
Mențiune și Medalie de argint - Kaproş Ana, clasa a XII-a, Colegiul Național "Mircea cel Bătrân" Râmnicu Vâlcea, profesori îndrumători: Arișanu Ana-Maria, Haller Antonia.

Rezultate bune au obținut și elevii: Apostol Anisia Maria, clasa a VII-a, Colegiul Național de Informatică "Matei Basarab" Râmnicu Vâlcea, profesor îndrumător: Grecea Violeta; Voica Ștefan Alexandru, clasa a VIII-a, Școala Gimnazială "Take Ionescu" Râmnicu Vâlcea, profesor îndrumător: Mlisan Mirela; Anghelina Ion-Marian, clasa a XI-a, Colegiul Național "Gib Mihăescu" Drăgășani, profesor îndrumător: Pătru Laurențiu; Unguroiu Victor-Ștefan, clasa a X-a, Colegiul Național "Mircea cel Bătrân" Râmnicu Vâlcea, profesori îndrumători: Farcășanu Antoanela, Loghin Mălina; Ursărescu Alexandru Marian, clasa a X-a, Colegiul Național "Alexandru Lahovari" Râmnicu Vâlcea, profesor îndrumător Cataragă Ștefania Isabella; Birțoiu Alexandru-Vasile, clasa a XI-a, Colegiul Național "Mircea cel Bătrân" Râmnicu Vâlcea, profesori îndrumători: Loghin Mălina, Arișanu Ana-Maria; Buță Gabriel Sebastian, clasa a XI-a, Colegiul Național "Mircea cel Bătrân" Râmnicu Vâlcea, profesor îndrumător Dumitrescu Ovidiu - Mihail

Olimpiada Națională de Tehnologia Informației - 2019

La Olimpiada Națională de Tehnologia Informației – 2019, desfășurată la Arad, elevii vâlceni calificați în Lotul județean au obținut rezultate frumoase:

Premiul I și Medalie de aur - Dragomir Eduardo Ștefan, clasa a X-a, Colegiul Național de Informatică "Matei Basarab" Râmnicu Vâlcea, profesor îndrumător Grecea Violeta – Secțiunea TIC.

Mențiune și Medalie de aur - Popa Iulian Alexandru, clasa a XI-a, Colegiul Național de Informatică "Matei Basarab" Râmnicu Vâlcea, profesor îndrumător Grecea Violeta, Secțiunea TIC.

Mențiune și Medalie de argint - Călugărițoiu Ion Victor, clasa a XI-a, Colegiul Național de Informatică "Matei Basarab" Râmnicu Vâlcea, profesor îndrumător Grecea Violeta, Secțiunea TIC.

Medalie de bronz - Dăncău Sebastian, clasa a XI-a, Colegiul Naţional "Mircea cel Bătrân" Râmnicu Vâlcea, profesori îndrumători: Loghin Mălina, Arisanu Ana-Mari, Secțiunea TIC a.

Medalie de bronz - Nicu Theodor Alexandru, clasa a XII-a, Colegiul Naţional "Alexandru Lahovari" Râmnicu Vâlcea, profesor îndrumător Ianc Simona, Secțiunea C#.

Ceilalți elevi ai lotului județean au obținut și ei rezultate frumoase: Popescu Teodor, clasa a IX-a, Colegiul Național de Informatică "Matei Basarab" Râmnicu Vâlcea, profesor îndrumător Grecea Violeta, Secțiunea TIC; Olaru Alexandru Virgiliu, clasa a XII-a, Colegiul Național de Informatică "Matei Basarab" Râmnicu Vâlcea, profesor îndrumător Cojocaru Nicoleta, Secțiunea TIC; Ispas Alex Răzvan, clasa a XII-a, Colegiul Naţional "Alexandru Lahovari" Râmnicu Vâlcea, profesor îndrumător Ianc Simona, Secțiunea C#; Preoteasa Ioan Silviu, clasa a XII-a, Colegiul Naţional "Alexandru Lahovari" Râmnicu Vâlcea, profesor îndrumător Ianc Simona, Secțiunea C#

Concurs AcadNet – Etapa Națională, București 2019

Participarea elevilor vâlceni la Concursul AcadNet, Etapa Națională, concurs finanțat de MEN și organizat de Universitatea Politehnică București a atras după sine importante premii și mențiuni:

Premiul II - Ionescu Mihai, clasa a XII-a, Colegiul Naţional "Mircea cel Bătrân" Râmnicu Vâlcea, profesori îndrumători: Arisanu Ana-Maria, Haller Antonia, Secțiunea Calculatoare 11-12;

Premiul III - Vladescu Andrei, clasa a XII-a, Colegiul Naţional "Mircea cel Bătrân" Râmnicu Vâlcea, profesori îndrumători: Arisanu Ana-Maria, Haller Antonia, Secțiunea Calculatoare 11-12;

Mențiune - Birțoiu Alexandru Vasile, clasa a XI-a, Colegiul Naţional "Mircea cel Bătrân" Râmnicu Vâlcea, profesori îndrumători: Loghin Malina, Arisanu Ana-Maria, Secțiunea Interoperabilitate Software;

Mențiune - Beșliu Andrei Cornel, clasa a XI-a, Colegiul Naţional "Mircea cel Bătrân" Râmnicu Vâlcea, profesori îndrumători: Loghin Malina, Arisanu Ana-Maria, Secțiunea Calculatoare 11-12;

Alături de ei a participat și Linte Miruna, clasa a X-a, Colegiul Național de Informatică "Matei Basarab" Râmnicu Vâlcea, profesori îndrumători: Grecea Violeta, Cojocaru Nicoleta, Secțiunea Calculatoare 9-10.

”Cu toții au dat dovadă de optimism, gândire pozitivă, inspirație, curaj, perseverență, încredere în forțele proprii, motivație pentru atingerea scopurilor.

Felicitări profesorilor! Felicitări părinților! Succes elevilor în competițiile viitoare”!-prof. Andra Bică, inspector general ISJ Vâlcea

VALCEA - CELE MAI CITITE ARTICOLE

  1. 7 zile
  2. 30 zile
  3. 1 AN
The most visited gambling websites in The UK