Menu

BannerPSD

Rezultate deosebite pentru Argeș, la olimpiade naționale. O profesoară a îndrumat 5 din cei 6 elevi premiați, la Limba Rusă

f_350_200_16777215_00_images__2017_04aprilie_Olimpici-rus-2019.jpg

 

 

 

 

În perioada 18-23 aprilie, s-a desfășurat etapa națională a Olimpiadei de Limba Franceză, la Bistrița-Năsăud, iar între 19 și 23 aprilie s-a derulat etapa națională a Olimpiadei de Limba Rusă Modernă, la Brăila.

De asemenea, s-au încheiat etapele naționale ale Olimpiadei de Biologie, desfășurată la Oradea,și Concursulului Național „Recunoștință făuritorilor Marii Uniri”.

De remarcat ar fi că, la Olimpiada de Limbă Rusă, profesorul îndrumător a 5 dintre cei 6 copii, care au obținut premii pentru Argeș, este doamna Valentina Emanuela Bujor, iar la Olimpiada de Biologie, toate cele 4 premii au fost obținute de elevi ai Colegiului Național ”Zinca Golescu”.

Iată, nominal, copiii minunați ai Argeșului:

LIMBA FRANCEZĂ

PREMIUL 1
Tuțu Ioan, clasa a X-a, Colegiul Național Pedagogic ,,Carol I''
Iorgulescu Horia, clasa a XI-a, Colegiul Naţional ,,Ion C.Brătianu''

MENȚIUNI
Bănățeanu Bianca Elena, clasa a XI-a, Colegiul Național,,Dinicu Golescu''
Mocanu Beatrice-Andreea, clas a VIII-a , Colegiul Național Pedagogic "Carol I"
Mincă Maria Alexandra, clasa a VII-a, Școala Gimnazială ,,I.L.Caragiale'' - mențiune specială
Floroiu Andreea-Antonia, clasa a VIII-a, Școala Gimnazială ,,Mircea cel Bătrân'', mențiune specială
Cioabă Ana Ruxandra, clasa a X-a, Colegiul Naţional ,,Ion C.Brătianu”, mențiune specială
Tănase Maria-Alexandra, clasa a X-a, Colegiul Naţional ,,Alexandru Odobescu", mențiune specială
Malancu Elena Florentina, clasa a XI-a, Colegiul Național,,Dinicu Golescu'', mențiune specială

LIMBA RUSĂ MODERNĂ

PREMIUL I

Șerbănică Maria Milena , clasa a XI-a, Colegiul Național ,,Zinca Golescu’’ - prof. îndrumător Valentina Bujor

Bucurescu Ștefan Cosmin, clasa a XI-a, Colegiul Național ,,Zinca Golescu’’- prof. îndrumător Valentina Bujor

Voicu David Cătălin, clasa a X-a, Liceul cu Program Sportiv ,,Viitorul’’ Pitești- prof. îndrumător Valentina Bujor

Stănescu Crina Elena, clasa a XII-a, Colegiul Economic ,,Maria Teiuleanu’’- prof. îndrumător Valentina Bujor

MENȚIUNI
Ghițulescu Vlad Gabriel , clasa a XI-a, Liceul de Arte ,,Dinu Lipatti’’- prof. îndrumător Valentina Bujor


Pronicev Vera, clasa a X-a, Național ,,Dinicu Golescu’’

Olimpiada Națională de Biologie

PREMIUL II
Ilie Diana Andreea, clasa a XII-a, CN ,,Zinca Golescu”

PREMIUL III
Dimian Rareş Nicolae, clasa a IX-a, CN ,,Zinca Golescu”

MENȚIUNE
Popa Dan Răzvan, clasa a X-a, CN ,,Zinca Golescu”

Drăgan Maria, clasa a XI-a, CN ,,Zinca Golescu”

Concursul Național „Recunoștință făuritorilor Marii Uniri”

Premiul I
Chiran Andreea, cu lucrarea “Drumul spre întregire”, Liceul Teoretic Costești, secțiunea Arte vizuale

Premiul II
Ciortan Daria, cu lucrarea “Pentru Unire, cu bucurie”, Școala Gimnazială “Traian”, secțiunea Arte vizuale

ARGES - CELE MAI CITITE ARTICOLE

  1. 7 zile
  2. 30 zile
  3. 1 AN
The most visited gambling websites in The UK