Menu

Val de victorii, în weekend, pentru sportivii din Mioveni

Victorie pentru voleibalistele cadete

Duminică, 11 noiembrie, echipa feminină de volei – cadete antrenată de Valeriu Fianu a jucat acasă cu echipa CSS Târgu Jiu.
Sportivele din Mioveni s-au impus cu 3 -0, reușind a patra victorie consecutivă din cadrul Campionatului National de Volei – Cadete.

Noi medalii pentru karatişti
Sportivii secţiei de karate a clubului CS Dacia Mioveni 2012 au participat, în Târgu Secuiesc, la Campionatul Naţional de Kumite Shobu Sanbon, acolo unde au concurat peste 300 de sportivi.
CS Dacia Mioveni 2012 a fost reprezentat de 4 sportivi, elevi ai profesorului Sebastian Ene, care au reuşit să obţină rezultate spectaculoase:

Catrinescu Laurențiu: campion absolut la kumite wkf și shobu sanbon cadeti -70kg
Alexandra Stanciu: locul 2 kumite wkf juniori +59kg
Cătălin Georgescu: locul 2 shobu sanbon juniori -61kg si locul 3 la wkf
Ionescu Radu: locul 2 și 3 la kumite.

Handbalistele, de neînvins

Echipa de handbal a CS Dacia Mioveni 2012 a învins, duminică, echipa Liceului cu Program Sportiv Târgu Jiu, cu scorul de 41 - 11, în cadrul etapei a IX-a a Campionatului Național - Divizia A.
Mioveniul are 25 de puncte, e prima în clasamentul seriei, urmată de Național Rm.Vâlcea cu 22 de puncte, dar cu un meci mai mult jucat și FC Argeș care este pe locul al treilea.
În etapa viitoare, sportivele din Mioveni vor juca în deplasare la Odorheiu Secuiesc.

Performanţă extraordinară pentru oinistele din Mioveni!

În perioada 10 -11 noiembrie, la Arad, Federația Română de Oină a organizat Campionatul Național de Oina în Sală pentru Fete - Junioare II și III. În această competiție s-au înscris 6 echipe: CS Spicu Horia, CSM Progresul Bàilești, CS Viitorul Sălaș, CS Somesul Caseiu, ACS Univest Arad și CS Dacia 2012 Mioveni.
După ce s-a impus în seria B, echipa noastră a întâlnit în finală echipa CS Someșul, pe care a învins-o cu scorul de 8 - 0.
În clasamentul final al Campionatului Național de Oina în Sală pentru Fete - Junioare III, sportivele de la Mioveni au ocupat locul 1, urmate, pe podium, de fetele de la Someșul Caseiu și Spicu Horia.
De asemenea, echipa din Mioveni a câștigat primul loc și la Junioare II.
Sportivele din Mioveni sunt antrenate de Filofteia Dumitru, iar coordonatorul secţiei de oină este Dumitru Voiculescu.